Stół
Informacje o eksponacie
Dział:
Typ eksponatu: użytkowy
Autor: nieznany
Datowanie: XIX w.
Sposób i data nabycia: dar Kazimiery i Andrzeja Zapałów
Materiał, technika: drewno
Wymiary: blat 120 cm, szerokość 90 cm, wysokość 70 cm
Nr inwentarzowy: DSŻ/K/20
Opis:
Kuchnie w drobnoszlacheckich dworkach zajmowały zwykle większy – niż to jest w Ciekotach – metraż, czasem nawet pół domu z różnymi przegrodami i przesłonami. Były nie tylko miejscem gotowania posiłków, ale też spiżarniami – apteczkami, kącikiem mycia się domowników, spania części służby, niekiedy ciepłym i bezpiecznym locum wylęgu drobiu – jeśli w kurniku panował ziąb lub zakradał się doń nocą lis czy kuna. Urządzając ciekocką kuchnię kustosz Kazimiera Zapałowa skoncentrowała się głównie na funkcji związanej z przygotowaniem jedzenia
Centrum kuchni był zapewne stół. Ten w Ciekotach to XIX-wieczny masywny prostokątny mebel, któremu towarzyszą dwa prowincjonalnej roboty krzesła oraz niski, do przysiadania np. przy obieraniu ziemniaków, stołek gospodarski, wykonany według starego wzoru przez Zbigniewa Szustaka. Stół jest bogato zdobiony. Każdy z czterech rogów kończy rzeźba głowy lwa.
Literatura:
Kazimiera Zapałowa: „Z Dworku Żeromskich (11)” : „Kuchnia” w „Kurierze Masłowskim” nr 6/2017 (121)
Kazimiera Zapałowa: „Z Dworku Żeromskich (18)” : „Pokój jadalno-gościnny. Ulubione potrawy” w „Kurierze Masłowskim” nr 1/2019 (130)