Mimo że 2021 rok był naznaczony piętnem pandemii w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach zadbano o to, by oferta przygotowana dla mieszkańców gminy Masłów, gości i turystów była szeroka i zapewniała bezpieczeństwo publiczności. Najważniejszym akcentem było zwycięstwo „Szklanego Domu” w ogólnopolskim plebiscycie Kuźnia Mistrzów Polskiej. Wyróżnienie przyznawane jest inicjatywom lub placówkom publicznym zaangażowanym w krzewienie kultury i piękna mowy ojczystej. Akademia doceniła szczególnie Festiwal Mediów i Sztuki Otwarte Książki oraz Imieniny Stefana z udziałem Mistrzów Mowy Polskiej. Gala finałowa programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej odbyła się już po raz 21. To prestiżowy konkurs doceniający ludzi kultury i mediów wyróżniających się szczególną dbałością o język polski. Co roku nominacje wręczane są na Zamku Królewskim w Warszawie, a finał odbywa się wybranym polskim mieście. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w Kielcach.
W okresie lockdownu obowiązywała nowa oferta edukacyjna online skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich. Edukatorki i instruktorzy muzyczni prowadzili online zajęcia plastyczne, lekcje muzealne, a nawet koncerty kameralne ze sceny „Szklanego Domu”. Odbył się nawet IX Rajd Tropami Dzikich Zwierząt w formie online przy współpracy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Zorganizowano pierwsze takie walentynki online, dzięki którym mieszkańcy gminy mogli złożyć życzenia walentynkowe wyświetlane na telebimie w centrum Masłowa. Mini recitale online przygotowali uczniowie zająć z gry na pianie oraz grupa Andrzej i Przyjaciele.
W świetlicach po okresie lockdownu ruszyły zajęcia. Finalizowany był projekt realizowany ze Stowarzyszeniem Nauczycieli i Wychowawców w świetlicach w Dąbrowie, Masłowie, Ciekotach. Oferta świetlicowa objęła szereg działań przekładających się na zwiększenie frekwencji uczestników. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się Dzień Dziecka z grami i zabawami. Oferta wakacyjna obejmowała zarówno wycieczki jak i edukacyjne spotkania. Prowadzono zajęcia rozwijające talenty: zajęcia taneczne (taniec nowoczesny, hip&hop), do Studia Wokalnego, na naukę gry na pianinie, gitarze i ukulele oraz zajęcia modelarskie. Jesienny nabór na zajęcia promowała wyjazdowa akcja instruktorów do szkół pod hasłem „Świetlice na kółkach”.
Kultura w gminie Masłów odmrażała się sukcesywnie i dość szybko po umożliwieniu prowadzania spotkań z ograniczeniami sanitarnymi. W czasie 29. Finału WOŚP w sztabie w „Szklanym Domu” działało 11 wolontariuszy. Do ich puszek kwestarskich w czasie zbiórki w terenie zebrano dokładnie 19 725,99 zł, a podczas licytacji online uzyskano kwotę 3 500 zł. „Szklany Dom” odpowiadał za organizację artystycznej części XIV Spotkania Integracyjnego Osób Chorych oraz Dzieci i Młodzieży, która odbyła się w 30. rocznicę mszy świętej odprawionej przez św. Jana Pawła II. Wystąpiły wokalistki Studia Wokalnego "Szklanego Domu" oraz Michalina Cedro i rodzeństwo Marysia, Grześ, Krzyś Stacherowie. Dzień później zespoły ludowe w szczególny sposób oddały hołd Janowi Pawłowi II śpiewając "Barkę" przed pomnikiem papieża w Masłowie.
W sali widowiskowej odbyło się kilka wydarzeń. Sukcesem frekwencyjnym okazał się pokaz filmowy „Nigdy w życiu!” organizowany z okazji Dnia Kobiet. Gościem specjalnym gali Nagrody Gospodarczej Gminy Masłów było Trio Mosso. Premierę „Balladyny” zaprezentowała grupa Lubrzanka. Odbyły się Warsztaty Musicalowe, których organizatorem było Studio Piosenki Metro Kielce i Bieliny. Poprowadzili je aktorka Małgorzata Lewińska i Łukasz Trautsolt, tancerz Teatru Studio Buffo.Edukacyjnym eventem była konferencja naukowa z okazji 70-lecia działalności Świętokrzyskiego Parku Narodowego, na którą do Ciekot zjechali goście z całego kraju: naukowcy, eksperci do spraw ochrony przyrody, kultury i dziedzictwa narodowego. Szczególnym eventem był jubileusz stulecia Chóru Masłowianie, który zaprezentował się w koncercie galowym z gościnnym udziałem Olgi Szomańskiej, aktorki i wokalistki. Z okazji Dnia Nauczyciela z koncertem wystąpił zespół country The Wheels of Steel Band. Na scenie „Szklanego Domu” podsumowano regionalny projekt „ETNO-Odkrycia ziemi kieleckiej 2021” realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Widełczanki” finansowanego w ramach programu EtnoPolska 2021. Rozstrzygnięto drugą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Laudate Mariam. W hali sportowej w Masłowie odbyły się obchody Święta Niepodległości z udziałem zespołów „Szklanego Domu”. Dzieciaki doskonale bawiły się w czasie spotkania z Mikołajem. Setki osób odwiedziło Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbył się przed ciekockim dworem.
Wydarzeniem kulturalnym na miarę regionu była druga edycja Festiwalu Mediów i Sztuki Otwarte Książki, która przez trzy dni odbywała się w Żeromszczyźnie. Gośćmi byli pisarze, dziennikarze i muzycy: Katarzyna Grochola, Anna Jurksztowicz, Beata Biały, Beata Sabała-Zielińska, Joanna Trzepiecińska, Bogdan Hołownia, Katarzyna Stoparczyk, Jakub Szamałek. Otwarto też Zagajnik Literacki z 100. rocznicę utworzenia Związku Literatów Polskich. Szerokim echem odbiły się Imieniny Stefana z udziałem Mistrzów Mowy Polskiej: Grażyny Barszczewskiej, Jerzego Treli, Marty Szewczyk, Adriana Wiśniowskiego, którzy czytali dzieła Stefana Żeromskiego.
Dużo też działo się w zespołach skupionych w „Szklanym Domu”. Do grona instruktorów dołączyli: Krzysztof Korban (ZPiT Ciekoty), Piotr Goworek (Grupa Artystyczna Golica), a Rafał Żebrowski dodatkowo rozpoczął zajęcia z Domaszowianami. To czas sięgania po nagrody i kolejne wyróżnienia. Zespoły znalazły się w gronie laureatów konkursu pieśni wielkopostnych XVII Festiwalu Wielkopostnego organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach w formie online. Grupa Artystyczna Golica zwyciężyła w kategorii zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Brzezinianki w kategorii zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne zajęły trzecie miejsce. Dąbrowianki uplasowały się na trzecim miejscu w kategorii zespoły ludowe. Czarcie Babki z Masłowa zajęły trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. W finale Buskich Spotkań z Folklorem wystąpili ZPiT Ciekoty oraz Dąbrowianki, które zdobyły wyróżnienie. Dąbrowianki pokonały konkurencję w czasie XXI Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku i zdobyły pierwszą nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych a capella. W finale wystąpiły również: ZPiT Ciekoty, Brzezinianki. Czarcie Babki wygrały w konkursie na "Najsmaczniejszą potrawę żniwną" w czasie Dożynek Gminnych w Ciekotach.
Gminę Masłów na Festiwalu Muzyki Ludowej Ziem Kieleckiej reprezentowały: Barczanki, Brzezinianki, Ciekoty, Dąbrowianki, Kopcowianki, Nowe Masłowianki. W kategorii zespołów ludowych z akompaniamentem pierwsze miejsce zdobyły Nowe Masłowianki, drugie były Kopcowianki, a trzecie Ciekoty. W kategorii zespołów a capella drugie były Dąbrowianki. Wieniec Kopcowianek pełnił główną rolę obrzędową w czasie Świętokrzyskiego Dożynek Wojewódzkich. Czarcie rozgromiły konkurencję i wygrały kulinarny konkurs podczas 16. Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego – Smaki Jesieni, jaki odbył się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Co ciekawe panie sięgnęły po ten laur już drugi rok z rzędu. Kolejny sukces osiągnęły w czasie Festiwalu Smaków Babiego Lata w Ciekotach w konkursie na "Smaki lata zamknięte w słoiku" w kategorii warzywa panie zajęły drugie miejsce. Brzezinianki i Chór Masłowianie wystąpili w I Regionalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Jędrzejowie, ostatecznie chórzyści otrzymali trzecie miejsce. ZPiT Żeromszczyzna wygrał plebiscyt Mistrzowie Agro 2021 w kategorii: Koło Gospodyń Wiejskich 2021 w województwie świętokrzyskim oraz powiecie kieleckim. ZPiT Ciekoty zdobył wyróżnienie w Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty zajął drugie miejsce w swojej kategorii w 8. Przeglądzie Twórczości Ludowej „Jesień z folklorem czyli muzyka łączy pokolenia” w Oblekoniu.
Obok sukcesów na konkursach nie zabrakło również możliwości zaprezentowania się na gościnnych scenach. Domaszowianie, Dąbrowianki, Kopcowianki wzięły udział w 5. Świętokrzyskim Festiwalu Smaków w Tokarni. W czasie otwarcia finału konkursów "Jawor u źródeł kultury” i „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” w Muzeum Wsi Kieleckiej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, a ofertę kulinarną prezentowały Kopcowianki. Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna zaprezentował się na Święcie Kielc, Międzynarodowym Festiwalu Harcerskim w Kielcach, Festiwalu Kultur EtnoBlender w Starachowicach oraz w Marcinkowie. Andrzej i Przyjaciele gościli na MotoPikniu w Tokarni. Dąbrowianki wystąpiły na Święcie Produktu Lokalnego w Opolu Lubelskim. Brzezinianki i Lubrzanka zaśpiewały na 50. Pieśniobraniu w Kielcach. ZPiT Ciekoty oraz Kopcowianki zaprezentowały się w czasie Święta Gęsiny w Tokarni. Domaszowianie wystąpili w czasie kiermaszu świątecznego przed dworkiem Laszczyków w Kielcach.
Amfiteatr w Ciekotach gościł wiele wydarzeń. Pierwszym po lockdownie były eliminacje rejonowe do Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku. W czasie festynu „Start wakacje!” zaprezentowały się dziecięce: artystyczne i sportowe formacje z gminy Masłów. Odbyły się eliminacje do 45. Buskich Spotkań z Folklorem. Nagrodzono laureatów wojewódzkich Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty oraz Orkiestra Gitarowa pod kierunkiem Andrzeja Wilkosa. Wielkim powodzeniem cieszyły się Dożynki Gminne, których gwiazdą muzyczną była grupa Jędrusie. W koncercie z okazji 60-lecia OSP Ciekoty wystąpili: Krzysztof Kis, ZPiT Ciekoty, Kapela Adaśki, DJ Mikołaj. Po raz pierwszy odbył się Festiwal Smaków Babiego Lata organizowany wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kielcach, jego gościem specjalnym była Iwona Zasuwa, edukatorka żywieniowa, Matka Smakoterapia. Harcerze z całego powiatu zjechali do bieg organizowany przez Hufiec ZHP Kielce-Powiat.
Świętowano 150. rocznicę osiedlenia się Żeromskich w Ciekotach. Nakładem „Szklanego Domu” ukazała się książka Kazimiery Zapałowej „Opowieści z ciekockiego dworku Żeromskich”. Odbyła się promocja wydawnictwa połączona z "Koncertem melodii dworów polskich" przygotowanym specjalnie przez Łukasza Mazura z Kompaniją Okazjonalną. Kilka tygodni później w Chmielniku Kazimiera Zapałowa odebrała Nagrodę Honorową Starosty Kieleckiego. Uczczono również 96. rocznicę śmierci pisarza. W „Szklanym Domu” zaprezentowano zrewitalizowane popiersie Stefana Żeromskiego autorstwa rzeźbiarza Wincentego Skuczyńskiego, a Jerzy Michał Sołdek zaprezentował opowieść o Faustynie Morzyckiej.
W Galerii „Szklanego Domu” prezentowano różnorodne wystawy. Były zarówno debiuty jak i uznani twórcy. Można było oglądać wystawy: „Świętokrzyskie z natury” Marysi, Grzesia i Krzysia Stacherów, „Krajobrazy Żeromskiego” Andrzeja Borysa, „Światy barw” Moniki Handke, „Ostatnia godzina” Anny Ewy Kosińskiej.
Rok 2021 zapisze się też w historii „Szklanego Domu” dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez placówkę ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „EtnoPolska 2021”. W jego ramach zrealizowano pierwszy taki koncert online „Śpiewy spod Radostowej” z udziałem zespołów ludowych oraz kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Masłów prezentujący bogactwo muzyczne, kulinarne oraz tradycje. Dzięki projektowi przygotowanemu przez Stowarzyszenie Wspólnie dla Tradycji i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zrealizowano projekt „Spacer z książką” obejmujący rajd na Radostową i spotkania autorskie. Finalizowany był projekt „W Masłowie dbają o zdrowie” realizowany dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Stowarzyszenie Wspólnie dla Tradycji skierowany do seniorów (wyjazdy na basen, zajęcia jogi). Po lockdownie ruszyły zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pod koniec roku podpisano umowę na dofinansowanie projektu Gminy Masłów z unijnych środków PROW w ramach, której w 2022 roku przebudowany zostanie amfiteatr, metamorfozę przejdzie sala widowiskowa w "Szklanym Domu": pojawią się otapicerowane, wygodne fotele, powstanie profesjonalne okotarowanie sceny, w przestrzeni placówki zostanie zaaranżowana wystawa z wykorzystaniem nowoczesnych systemów wystawienniczych poświęcona m.in. Stefanowi Żeromskiemu i Barbarze Wachowicz, na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne.
Wiele działo się również w sferze turystycznej. Ruszyła aplikacja „Poznaj historię”, dzięki czemu w gminie Masłów turyści mogą za pomocą smartfona i kodu QR włączyć słuchowiska o atrakcyjnych miejscach m.in. Ciekotach. Dzięki współpracy „Szklanego Domu” z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Fundacją Questingu i dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu powstał quest prowadzący po Żeromszczyźnie pod hasłem „Śladami młodego Żeromskiego”. W Maratonie Pieszym Przedwiośnie wzięło udział 58 piechurów. W ramach projektu Gmina Masłów promowała swoją ofertę na Festiwalu Questingu w Bałtowie. Po raz trzeci odbył się rajd nordic walking Ciekockie Ciekanie. To również czas rozbudowy kulturalnej infrastruktury gminy Masłów. Przeprowadzono remont świetlicy w Wiśniówce, odnowiono krąg ogniskowy na Żeromszczyźnie
Zespoły podbijały również sieć internetową i media. ZPiT Żeromszczyzna nagrał teledysk do piosenki „Jaskółeczka”, a Brzezinianki do patriotycznego szlagieru „Hej panienki posłuchajcie”. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Masłowa nagrała materiał na płytę oraz zaprezentowała premierowe wideo do piosenki „Thriller” Michaela Jackosona. Pod koniec roku w kościele w Domaszowicach zarejestrowano koncert „Gmina Masłów kolęduje” z udziałem artystów „Szklanego Domu” i gości, który trafił do serwisu You Tube i w Boże Narodzenie emitowany był w Telewizji Świętokrzyskiej i Radiu Kielce. O wydarzeniach „Szklanego Domu” obszernie informowały media regionalne i ogólnopolskie m.in. TVP1, TVP3 Regiony, Puls Biznesu.