Questy czyli gry terenowe wymagające od graczy rozwiązywania zagadek i poznawania tajemnic są coraz bardziej popularne. Od kilku dni chętni mogą przejść nowy quest w Ciekotach. Opowiada on historii dzieciństwa Stefana Żeromskiego. Na uczestników czekają specjalne zadania m.in. liczenie guzików na pomnikach przy ławeczce Żeromskich. Dowiedzieć będzie się można różnych zaskakujących faktów z życia młodego Żeromskiego m.in. o opisanym w „Dziennikach” zamknięciu w kufrze, czy jego relacjach z rodzicami.
Podczas oficjalnej inauguracji przed dworkiem gości witał dyrektor Wojciech Purtak byli: Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Biura Zarządu ROT oraz Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu. Magiczne słowa inaugurujące quest wypowiedział wójt Tomasz Lato.
- Kolejna inicjatywa „Szklanego Domu” ma nie tylko przybliżyć postać Stefana Żeromskiego, też zachęcić do rodzinnej wycieczki do Ciekot. Gwarantujemy, że poznacie Państwo wiele ciekawych faktów i będzie się świetnie bawić. Realizacja questu była możliwa dzięki naszej bardzo dobrej współpracy z ROT-em podkreślającej turystycznych charakter gminy Masłów – mówi wójt Tomasz Lato.
Quest jest alternatywną i aktywną formą zwiedzania Żeromszczyzny, szczególnie skierowaną do dzieci i młodzieży. Wspólna realizacja projektu daje nam możliwość poszerzenia turystycznej oferty i mówienia o Stefanie Żeromskim – podsumowuje Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Biura Zarządu ROT. Jako pierwsze quest przeszły pięcioosobowe grupy reprezentuje poszczególne szkoły z terenu gminy Masłów: z Brzezinek, Masłowa, Mąchocic Kapitulnych i Mąchocic-Scholasterii. Na questowiczów czekały zagadki, ale też ognisko, a w nagrodę książki Piotra Olszewskiego „Z dziejów samorządu i administracji w Gminie Dąbrowa – Masłów (1809 – 2018).
Co ważne quest może przejść każdy chętny. Ulotki można odebrać bezpłatnie w "Szklanym Domu". Przejście trasy to ok. 40 minut. Quest powstał dzięki projektowi realizowanemu przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Fundacją Questingu i dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu