
Lubrzanka zaprezentowala spektakl "Balladyna" przygotowany przez Michała Kopcia. Muzyczną oprawę zapewnił Krzysztof Korban. (Fot. CEiK "Szklany Dom").
Za nami premiera spektaklu "Balladyna" na motywach Juliusza Słowackiego w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Lubrzanka, które kontynuuje swoją pracę artystyczną również jako grupa teatralna. Po udanym aktorskim debiucie w "Dziadach cz. II" Lubrzanka wzięła na warsztat również romantyczne dzieło. Wybór padł na ponadczasową "Balladynę".
Premiera odbyła się na scenie "Szklanego Domu". Jak podkreśla Zofia Kowalczewska, kierowniczka Lubrzanki prace nad "Balladyną" rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem pandemii, a jej premiera planowana była na wiosnę 2020 r. Ze względu na brak możliwości wystawienia sztuki, ale też ograniczenia wynikające z zawieszenia prób publiczna prezentacja nowej inscenizacji była oddalona w czasie. Wreszcie doszło do premiery w Noc Świętojańską. Widzów witał Wojciech Purtak, dyrektor "Szklanego Domu".
Grupa zabrała publiczność zgromadzoną w "Szklanym Domu" w podróż do romantycznego świata Balladyny, Aliny i Kirkora. Pomogły w tym oczywiście stroje, ale też dystans aktorów. Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiadał ceniony akordeonista Krzysztof Korban, instruktor CEiK "Szklany Dom". Jego muzyczna interpretacja poszczególnych scen nadała całości rytmu i tajemniczości.
Na scenie pojawiła się Lubrzanka w składzie: Wiesława Stelmaszczyk – Balladyna, Ewa Bujak – Alina, Jarosław Stachura – Kirkor, Zofia Kowalczewska – Goplana, Aniela Krogulec – Skierka, Irena Dziewięcka – Chochlik, Amelia Kmieć, Wiktoria Kmieć – Jaskółki, Andrzej Kupis – Pustelnik, Zbigniew Bujak – Sługa, Stanisława Gil – Wdowa, Alicja Stachura – garderobiana, Marta Dulęba, Wioletta Domagała - sufler. W roli Grabca wystąpił Michał Kopeć, który odpowiadał za całość spektaklu. Gościnnie wystąpiła Oliwia Poros, uczennica Szkoły Muzycznej w Busku Zdroju, która współpracuje ze "Szklanym Domem".
Widownia nagrodziła artystów owacjami, a ci odwdzięczyli się zaproszeniem na wspólne puszczanie wianków w związku oczywiście z Nocą Świętojańską. Uczestnikom spotkania nie przeszkodziło załamanie pogody i kropiący z nieba deszcz. Wiele pań przyszło na premierę w wiankach, które później z ochotą puszczały w nurt Lubrzanki z okolicy mostku na Żeromszczyźnie.
Wśród gości wydarzenia byli wójt Tomasz Lato, Ryszard Szymczuch, wiceprzewodniczący Rady Gminy oraz radna Bernarda Komorowska.