
Przybliżenie postaci Władysława Maleckiego, XIX-wiecznego malarza z Masłowa poprzez m.in. tworzenie muralu zainspirowanego jego twórczością czeka na młodzież, która weźmie udział w projekcie Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Na jego realizację pozyskano pieniądze z Narodowego Centrum Kultury w ramach Bardzo Młodej Kultury 2019 – 2020.
To kolejny już w tym roku projekt stworzony w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, który uzyskuje ministerialne wsparcie wygrywając w grantowym konkursie. Po programie „Kultura w sieci” rozpoczyna się realizacja projektu „Kim był Władysław Malecki?”. Wszystko to w ramach działania Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021 Świętokrzyskie Narodowego Centrum Kultury koordynowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, a współfinansowanego przez Województwo Świętokrzyskie. „Szklany Dom” otrzymał dofinansowanie w kwocie 7500 zł. Umowę na realizację podpisali Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
Projekt powstał w „Szklanym Domu” i za zadanie ma przypomnieć postać XIX-wiecznego malarza pejzażysty Władysława Maleckiego, który urodził się w Masłowie. Dziś o jego twórczości i działalność wiedzą tylko wielbiciele malarstwa i historycy sztuki. Autorką koncepcji projektu jest Joanna Kwiecień, instruktorka „Szklanego Domu”, a nad konkursowym wnioskiem pracowały również instruktorki Kinga Kruk, Wioletta Domagała, Anna Karyś. – To projekt wychodzący naprzeciw potrzebom młodzieży w wieku 12 – 15 lat z terenu gminy Masłów, która szuka twórczych inspiracji i chce decydować o kształcie zajęć. Czekamy właśnie na nich, a rekrutacja ruszy już w pierwszym tygodniu września, kiedy to w szkołach w Brzezinkach, Masłowie, Mąchocicach Kapitulnych i Mąchocicach-Scholasterii odbędą się spotkania przybliżające nasze wspólne działania – mówi Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, który nadał projektowi finalny kształt.
Głównym celem projektu obok przypomnienia postaci malarza jest stworzenie muralu inspirowanego postacią i twórczością Władysława Maleckiego. Malowanie poprzedzą warsztaty z twórcą murali, na których młodzież pozna m.in. malarskie techniki. Co ważne o tym, co znajdzie się na muralu zdecydują uczestnicy. Będą też warsztaty podnoszące kompetencje społeczno-emocjonalne poprowadzone przez trenera. Młodzież opracuje również treść tablicy pamiątkowej poświęconej Władysławowi Maleckiemu. Na finał odbędzie się wydarzenie promujące mural i podsumowujące projekt. To jednak nie wszystko, bo w programie znalazło się również zwiedzanie Muzeum Narodowego w Kielcach, w którego zbiorach znajdują się obrazy Władysława Maleckiego. Projekt rozpocznie się we wrześniu, a odsłonięcie muralu planowane jest na początek października.