
Oryginalne dokumenty związane z życiem Stefana Żeromskiego i jego rodziny przez kilka godzin można było oglądać w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach podczas wydarzenia zorganizowanego wspólnie z Archiwum Państwowym w Kielcach. Warto podkreślić, że dokumenty niezwykle rzadko prezentowane są poza budynkiem archiwum.
Spotkanie otworzyli wspólnie wójt Tomasz Lato, dr Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach i Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
To wystawa, która przenosi nas do czasów życia rodziny Żeromskich. Oglądając dokumenty czuje się, jakby człowiek trafił w moment, w którym Żeromscy mieszkali w Ciekotach. Patrząc na te akta wyobrażam sobie, jakie emocje towarzyszyły tym ludziom w momentach, w których te pisma powstawały – mówił wójt Tomasz Lato.
Podczas unikatowego spotkania można było zobaczyć kilkanaście bezcennych dokumentów m.in. akty urodzenia Stefana Żeromskiego i jego sióstr, akty zgonu rodziców Franciszki Józefy Żeromskiej (1879 r.) i Wincentego Żeromskiego (1883 r.), którzy zmarli w dworku w Ciekotach.
Nie zabrakło dokumentów związanych z ciekocką historią. Były to umowa notarialna dotycząca administracji Ciekot przez Wincentego Żeromskiego (1871 r.), wykaz ubezpieczeń zabudowań dworskich w Ciekotach (1857 r.). czy plan granic folwarku Ciekoty sporządzony w 1877 r., w oparciu o plan z 1853 r. , dokument z 1874 r. - prośbę o przyjęcie do szkoły - Kieleckiego Gimnazjum Męskiego, Stefana Żeromskiego, podpisaną przez jego matkę, Józefę Żeromską, katalog ocen Kieleckiego Gimnazjum Męskiego z lat 1885-1886, zawierający oceny Stefana Żeromskiego. Pokazano również akty urodzenia Stefana Żeromskiego, Strawczyn, 1864 r. i sióstr pisarza: Bolesławy Żeromskiej (1869 r.) i Aleksandry Żeromskiej (1861 r.).
O działalności kieleckiego Archiwum Państwowego opowiedziała dyrektor dr Wiesława Rutkowska. Kontekst historyczny pokazywanych dokumentów omówił archiwista Konrad Maj.
Obecna w czasie wydarzenia Kazimiera Zapałowa, kustosz honorowa ciekockiego dworku podkreślała, że prezentacja dokumentów to wydarzenie, a wiele z nich posłużyło jej w pisaniu książki „Rodzina Stefana Żeromskiego w świętokrzyskiem”. Jej odkryciem był m.in. akt dzierżawy Ciekot przez Wincentego Żeromskiego.
W wydarzeniu udział wzięło wielu gości związanych ze środowiskiem kultywującym pamięć o Stefanie Żeromskim. Byli m.in. regionaliści prof. Adam Massalski, dr Andrzej Remabalski, Agnieszka Jędrzejewska-Kurek, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie, Zofia Pietraszek, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy”. Spotkanie cieszyło się również zainteresowaniem młodych mieszkańców gminy Masłów m.in. uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii.
Rok Stefana Żeromskiego zobowiązuje nas do organizowania nietuzinkowych wydarzeń Udostępnienie bezcennych dokumentów i prezentacja ich w Ciekotach do takich należy. Ma ona znaczenie symboliczne. Możliwe było ono dzięki ogromnej przychylności dr Wiesławy Rutkowskiej, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach i jej zespołu archiwistów – mówi Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu”.
Przez kolejne miesiące wokół Stefana Żeromskiego organizowanych będzie wiele wydarzeń. 17 czerwca Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” zaprosi na wyjazd edukacyjny do Warszawy, podczas którego wszyscy wezmą udział w spacerze literackim stołecznymi adresami Stefana Żeromskiego.