Mural Jana Kochanowskiego został odsłonięty na budynku szkoły noszącej imię poety w Brzezinkach. To efekt wspólnej pracy dzieci i młodzieży z artystą młodego pokolenia Mikołajem Korusem w ramach projektu realizowanego przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.
Projekt to inicjatywa dzieci i młodzieży w związku nadaniem szkole imienia Jana Kochanowskiego oraz tegorocznym jubileuszem 160. rocznicy szkolnictwa we wsi oraz 30-lecia oddania do użytku nowego budynku szkoły. Projekt „Bansky. Kochanowski. Street Art.!” Powstał w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, które otrzymało dofinansowanie na jego realizację w wyniku konkursu grantowego z programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2023–2025, którego operatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Jeszcze przed konkursem grantowym w WDK odbywały się interesujące zajęcia warsztatowe, w których udział brała Kinga Kruk, koordynatorka projektu ze „Szklanego Domu”. Co ciekawe młodzież, która przystąpiła do projektu była zaangażowana w działania już od kilku miesięcy. Jeszcze przed wakacjami wypełniali specjalne zadania i brali udział w spacerze, co zaowocowało stworzeniem jak najlepszego projektu skrojonego pod ich potrzeby. Wrześniowe działania rozpoczął wyjazd edukacyjny. Dzieci i młodzież pojechali do Krakowa, by zwiedzić jedne w Polsce Muzeum Banksy`ego. To najbardziej ceniony twórca murali oraz form z gatunku street art. W muzeum wszyscy obejrzeli ponad 150 prac, w tym zarówno najsłynniejszych jak i najnowszych. Ważne jest to, że dla większości z uczestników projektu była to pierwsza wizyta w galerii sztuki. W czasie wyjazdu uczestnicy mieli zapewniony dwudaniowy obiad z deserem. Wzięli również udział w spacerze historycznym po krakowskim Rynku oraz żydowskiej dzielnicy Kazimierz.
W kolejnym tygodniu przyszedł czas na warsztaty. Poprowadził je Mikołaj Korus, artysta malarz młodego pokolenia, a prywatnie absolwent szkoły w Brzezinkach, który wiosną w „Szklanym Domu” prezentował swoją wystawę „Błazenada, czyli teraz na poważnie”. Efektem wspólnego działania było wielkie malowanie muralu. Malowidło powstało na ścianie głównej szkolnego budynku o wymiarach 4 na 5 metrów! Jego projekt to efekt warsztatów i wspólnych pomysłów artysty i młodzieży. W centrum znajduje się Jan Kochanowski, nie zabrakło książek i lipy, która dawała mu natchnienie. Zgodnie z oczekiwaniami i pomysłami młodzieży powstał również merch czyli specjalne gadżety projektowe z muralem w roli głównej: koszulki, kubki, torby i pocztówki.
Finałem projektu było odsłonięcie muralu. Nie przeszkodziła w tym kapryśna, deszczowa pogoda, a wydarzenie stało się świętem lokalnej i szkolnej społeczności. Wśród gości byli Renata Janik, marszałek Województwa Świętokrzyskiego, wójt Tomasz Lato, Magdalena Fogiel-Litwinek, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Anna Kowalczyk, kierownik Centrum Usług Wspólnych, radny Wojciech Haba, Mirosław Piwko, sołtys Brzezinek, Justyna Nawrocka-Dusza, sołtys Barczy, Kinga Fąfara, przewodnicząca Rady Rodziców i ks. Zbigniew Kądziela, proboszcz miejscowej parafii.
O szczegółach projektu opowiadał Wojciech Purtak, dyrektor "Szklanego Domu", który poprowadził wydarzenie. Na finał Mikołaj Korus przekazał na ręce dyrektora szkoły Zbigniewa Długosza obraz będący zarazem projektem muralu. Od teraz będzie wisiał w holu szkoły. Z ramienia "Szklanego Domu" projekt koordynowała Kinga Kruk, a ze szkoły: Monika Jaros i Olga Zawodnik-Purtak.
- Bardzo się cieszę z efektów tego projektu. Pokazał on ogromne zaangażowanie młodzieży i rozwinął kreatywne, artystyczne postrzeganie świata. Dziękuję wszystkim, którzy go tworzyli. To już drugi mural stworzony przez młodzież z gminy Masłów. Kilka lat temu na ścianie szkoły w Masłowie powstał mural inspirowany twórczością Władysława Maleckiego, malarza, który urodził się właśnie w Masłowie. Chcemy, by w kolejnych latach w następnych miejscowościach powstały kolejne murale tworząc w ten sposób szlak muralowy – mówi wójt Tomasz Lato.
- To projekt, który pokazał, jak wiele można zrobić dzięki współpracy wielu instytucji i osób od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Wojewódzki Dom Kultury, Gminę Masłów po szkołę i „Szklany Dom”. Angażując dzieci i młodzież pokazał dobitnie, że na domach kultury i szkołach skupia się odpowiedzialność za edukację kulturalną, ale też kulturową. U nas takim przykładem niech będzie wycieczka do Muzeum Banksyego w Krakowie, miejsca będącego galerią sztuki, do której dzieci i młodzież nie chodzą, szczególnie te mieszkające na wsiach. Niezwykle istotne było to, że wszystkie działania miały charakter twórczy począwszy od inspiracji przez warsztaty po stworzenie muralu – podsumowuje dyrektor Wojciech Purtak.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2023–2025, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.