To książka pełna słońca i radości. Uniwersalna, bo mówi o ważnych wartościach: rodzinie i dzieciństwie. Młody Stefan Żeromski jest do tego inspiracją - mówił Wojciech Purtak, autor książki „Kto mieszka w dworku?”. Jej premiera odbyła się podczas spotkania autorskiego w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
Sala wystawowa „Szklanego Domu” została wypełniona do ostatniego miejsca. Mnóstwo osób przyszło na premierowe spotkanie, w czasie którego zaprezentowano książkę „Kto mieszka w dworku?”, której autorem jest Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” z wykształcenia polonista.
Spotkanie autorskie, które poprowadziła Aleksandra Bielecka przybliżyło kulisy powstawania tej pierwszej w historii książki dla dzieci inspirowanej dzieciństwem Stefana Żeromskiego. - To książka pełna słońca i radości. Uniwersalna, bo mówi o ważnych wartościach: rodzinie i dzieciństwie. Młody Stefan Żeromski jest do tego inspiracją, ale nie jedynym bohaterem. Wiem, że wiele osób będzie dopatrywać się w tej historii wątków autobiograficznych, ale trudno od nich uciec pracując na co dzień w Ciekotach – mówił autor. - W książce mieszają się dwa światy, jest wypadkową moich ulubionych gatunków literackich. Bardzo lubię otwarte zakończenie i takie też zastosowałem w „Kto mieszka w dworku?” – dodaje.
Książka jest ilustrowana przez cenionego artystę Mateusza Stradomskiego, który również był obecny podczas spotkania promocyjnego. - Jestem fanem grafik Mateusza. Bardzo szybko porozumieliśmy się i dziś już nie wyobrażam sobie, że ktoś inny mógłby narysować tę historię. To nie tylko ilustracje, ale bardzo atrakcyjne artystycznie grafiki trafiające w serca małych i dużych czytelników – mówił Wojciech Purtak.
Nie zabrakło również pytań o powody powstania książki. - Od zawsze powtarzam, że nie możemy mieć żadnych kompleksów w działaniach. Tworzymy w Ciekotach wyjątkowe kulturalne miejsce dla mieszkańców gminy i województwa o charakterze ponadregionalnym. Budujemy jego markę i bardzo zależy mi na tym, żeby już najmłodsi mieszkańcy gminy Masłów byli dumni z miejsca, w którym mieszkają. To na pewno jeden z powodów powstania tej książki – mówił autor.
Podczas spotkania nie zabrakło zaskoczeń i dobrych życzeń m.in. od wójta Tomasza Lato. Była też muzyczna niespodzianka od Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty oraz Kapeli Adaśki, która przygotowała...ludowe przyśpiewki pełne życzeń.
- Bardzo się cieszę, że książka „Kto mieszka w dworku?” trafia do czytelników. Za nami już spotkania w szkołach gminy Masłów, podczas których rozdaliśmy wszystkim przedszkolakom i uczniom blisko tysiąc książek. To książka, która powstała w Ciekotach, mówi nie tylko o dworku, ale również najbardziej atrakcyjnych miejscach w gminie, bardzo dobrze uzupełnia naszą ofertę kulturalną skierowaną do młodych mieszkańców i gości odwiedzających Żeromszczyznę – mówi wójt Tomasz Lato.
Co ważne na wszystkich uczestników spotkania czekała w prezencie książka „Kto mieszka w dworku?” dzięki pozyskanej przez Gminę Masłów unijnej dotacji. Książka została wydana w ramach realizacji operacji własnej pn. „Promujemy obszar LGD Wokół Łysej Góry” mającej na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej obszaru LGD Wokół Łysej Góry poprzez wdrożenie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących obszaru LGD realizowanej przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Po zakończeniu spotkania autor podpisywał książki przez ponad 1,5 godziny. W planie są kolejne działania promocyjne m.in. spotkania autorskie oraz wernisaż wystawy Mateusza Stradomskiego z ilustracjami z książki. Co ciekawe na Żeromszczyźnie stanęła już ramka z okładką książki. Przy której każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.