To jest mój debiut, jeśli chodzi o pełnometrażowy film dokumentalny. Powstał on tak naprawdę w 10 dni, czemu dziwił się współpracujący ze mną przy tym filmie operator Mateusz Śliwa. Wszystkie dni zdjęciowe zostały tak przygotowane, żeby w pełni wykorzystać czas, jaki mieliśmy na realizację filmu – mówi Michał Kopeć, instruktor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, pomysłodawca filmu. Całość została wyprodukowana przez Brzezinianki. Pierwszy pokaz był okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację warsztatów, których efektem była realizacja filmu. Jak przystało na premierę do twórców trafiły symboliczne kwiaty.
Spotkanie z twórcami po projekcji poprowadził Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu”. Wzięli w nim udział: wójt Tomasz Lato, Stefan Rachwalski, prezes Fundacja Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej, reżyser i autor scenariusza Michał Kopeć, Bożena Januchta z KGW Brzezinianki, reżyserka Luiza Komorowska, scenografka Joanna Biskup, młodzi aktorzy: Grześ Stachera, Oliwia Białek. Autorzy opowiadali o pracy nad filmem, szerokim ujęciu tematu, różnicach w edukacji wiejskich dzieci na przestrzeni lat i planach związanych z pokazami filmu.
To wielkie wydarzenie, które jednoczy i dziewczyny i mężczyzn z kół, z - zespołów, ale i nauczycieli, strażaków OSP, ludzi pracujących na etatach technicznych, a wszystko to dzięki „Szklanemu Domowi”, a przede wszystkim Michałowi Kopciowi, który jest bardzo aktywny w działaniach artystycznych – mówił wójt Tomasz Lato. - Wspólnota na tym polega, że pracujemy i cieszymy się razem, ale do tego też potrzebni są ludzie, którzy potrafią jednoczyć innych, którzy potrafią ich zachęcać. Te pierwsze teledyski, film „Antek” pokazały, że można. A teraz robimy krok dalej. Niezmiernie się cieszę, i dziękuję tym wszystkim, którym się chciało, bo to ich wielki sukces - dodaje.
Jak podkreśla Bożena Januchta z KGW Brzezinianki film to przede wszystkim wielka przygoda. - Udostępniliśmy nasze pole do zdjęć. Przebieranie się, malowanie, chodzenie boso po ściernisku – to była piękna przygoda dla nas, dziewczyn z zespołu i angażowanie naszych dzieci, wnuków. To niesamowita przygoda, którą zapamiętamy do końca życia – mówiła.
Na ekranie obok Brzezinianek zobaczymy również Lubrzankę, Chór Masłowianie, Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna wraz z kapelą. Łącznie ponad 100 utalentowanych artystycznie mieszkańców gminy Masłów.
Wkrótce będzie film będzie miał telewizyjną premierę na antenie TVP. W planach są również projekcje m.in. w Pacanowie i Busku-Zdroju. Twórcami filmu są: produkcja KGW Brzezinianki, scenariusz Michał Kopeć, reżyseria: Luiza Komorowska, Michał Kopeć, autor zdjęć, montaż: Mateusz Śliwa, scenografia: Joanna Biskup, casting: Michał Kopeć, dźwięk i oświetlenie: Tomasz Jańczak, opracowanie lektora: Magdalena Kopeć, lektor: Ewa Lubacz.nSponsorzy: Fundacja Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Krakowie, Stefan Rachwalski, Wodociągi Kieleckie – prezes Henryk Milcarz, Mariola Maćko, Jakub Matysek, Mateusz Matysek, Robert Kaszuba.
Na premierę wspólnie zaprosili wójt Tomasz Lato i Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.Film powstał w ramach zadania “Warsztaty filmowe połączone z produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Edukacja kulturalna.