W roli głównej wystąpi Ewa Lubacz. (Fot. Mateusz Wolski /KCK)
W czwartek 14 września zapraszamy do Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach na monodram „Ciotka Wieża” wyprodukowany przez Kieleckie Centrum Kultury. W roli nietuzinkowej malarki zobaczymy aktorkę Ewę Lubacz. Spektakl rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp jest wolny.
Oryginalna, zupełnie niezwykła. Nie bała się wygłaszać swojego zdania, co nie przysparzało jej przyjaciół. Artystka warszawsko-kielecka, przyjaciółka Mirona Białoszewskiego. Jadwiga Trzcińska Prandotajest bohaterką monodramu „Ciotka Wieża” przygotowanego w Kieleckim Centrum Kultury.
Scenariusz na podstawie archiwaliów, listów, wspomnień i dostępnych materiałów napisała Elżbieta Chowaniec, W rolę artystki,, mieszkającej do śmierci na ul. Mazurskiej w Kielcach, wciela się Ewa Lubacz, a spektakl reżyseruje Judyta Berłowska. Muzykę skomponował Wojciech Lipiński, a scenografię przygotował Michał Lach.
Malowała, tworzyła prace techniką drzeworytu i akwaforty. Była ważną postacią kieleckiego życia artystycznego. Brała udział w wernisażach, spotkaniach, sama dużo wystawiała. Podróżowała po Europie i szukała inspiracji. Była wnikliwym krytykiem m.in. fotografii Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i wielbicielką psów. Nigdy nie założyła rodziny. Była bardzo mocno związana z matką, mocno przeżyła jej śmierć. Pod koniec życia zdziwaczała, mocno się zaniedbała. Pisała skargi na wszystko i wszystkich. Okoliczne dzieciaki nazywały ją Ciotką Wieżą, czuły przed nią respekt i strach. Zmarła osamotniona, otoczona… psami i ogromną stertą śmieci, którą zgromadziła w willi na Mazurskiej. Dlaczego tak się stało? Co miało wpływ na taki scenariusz jej życia? Czy to nieszczęśliwa miłość, może problemy zdrowotne lub niechęć otoczenia? Czy po prostu wszyscy ją znielubili, czy raczej ona znielubila świat i siebie? Odpowiedź na te pytania poznamy dzięki monodramowi o Jadwidze Trzcińskiej Prandocie, Ciotce Wieży.
Archiwalia dotyczące Jadwigi Trzcińskiej udostępniło Muzeum Historii Kielc, partner projektu.
Spektakl został nagrodzony w czasie 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, razem z 13 innymi spektaklami z całej Polski.
Po spektaklu odbędzie się dyskusja na temat szacunku i tolerancji dla inności i odmienności drugiego człowieka, poprzez pryzmat życiorysu artystki.