Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom

Utensylia i trofea myśliwskie

Katalog online - Utensylia i trofea myśliwskie

Informacje o eksponacie

Dział:

Typ eksponatu: broń myśliwska, poroża, przedmioty użytkowe

Autor: brak danych

Datowanie: XIX/XX w.

Sposób i data nabycia: darczyńcy Kazimiera i Andrzej Zapałowie, Krystyna i Kazimierz Skowronowie. Janusz Augustynek z Rytra, Elżbieta i Tadeusz Dulnikowie, Mieczysław Dzięcioł, Andrzej Huk, Kazimierz Kokowski z Sitkówki, Koło Łowieckie „Jenot”, Tomasz Lato, Małgorzata Lewandowska-Stolarczyk, Michał Lis, Tomasz Migoń, Paweł Milewicz, Alicja Rozborska, Jan Stawowczyk, Grażyna i Stanisław Szrekowie, Włodzimierz Żołądek, lata 2012 - 2017

Materiał, technika: wyrób ręczny

Wymiary: brak danych

Nr inwentarzowy: DSŻ/PS/21, DSŻ/PS/2, DSŻ/PS/3, DSŻ/PS/4, DSŻ/PS/5, DSŻ/PS/6, DSŻ/PS/7, DSŻ/PS/8, DSŻ/PS/9, DSŻ/PS/10, DSŻ/PS/11, DSŻ/PS/12, DSŻ/PS/13, DSŻ/PS/14, DSŻ/PS/16, 17, DSŻ/PS/22, DSŻ/PS/31, 32.

Opis:

W pokoju Stefana ważne miejsce zajmują utensylia i trofea myśliwskie eksponowane na wełnianym, kolorowym kilimie. Wśród nich są pamiętający czasy dawnych polowań róg myśliwski, torba i pas, dziewiętnastowieczna dubeltówka czarnoprochowa, replika pistoletu skałkowego, fuzja, okazałe trofea wędkarskie, porostki koziołków, skóry baranów, wyprawiony lis. Wszystko to odpowiada myśliwskim zainteresowaniom panów Żeromskich. Zarówno Wincenty jak i jego syn Stefan chętnie brali udział w polowaniach.

Co ciekawe kustosz Kazimiera Zapałowa przy poszukiwaniach strzelby prochowej z połowy dziewiętnastego wieku zwróciła się z prośbą o bezinteresowną konsultację do najwybitniejszego w Świętokrzyskiem znawcy broni dawnej, byłego długoletniego dyrektora naukowego Muzeum Narodowego w Kielcach – Ryszarda de Latour, który wyszukał i wskazał stosowny obiekt.

Po kilkuletnim okresie fascynacji Żeromski stracił upodobanie do tych męskich zajęć i stał się – jak sam pisze – „myśliwcem i rybakiem z nazwy bardziej niż ze skutecznego efektu”. Ale literatura polska zawdzięcza mu jeden z najpiękniejszych, rozbudowanych opisów zimowego polowania pod Łysicą, zaczynającego powieść „Popioły” słynnym zwrotem: „Ogary poszły w las”. Pamiętamy i inne: w „Syzyfowych pracach”, „Urodzie życia”, „Puszczy Jodłowej”.

Literatura:

Kazimiera Zapałowa: „Z Dworku Żeromskich (7)” : „Polowania i trofea” w „Kurierze Masłowskim” nr 2/2017 (117)
Kazimiera Zapałowa: „Z Dworku Żeromskich (11)” : „Pokój Stefana” w &bdq