Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom

Tornister uczniowski

Katalog online - Tornister uczniowski

Informacje o eksponacie

Dział:

Typ eksponatu: przedmiot użytkowy, rymarski

Autor: brak danych

Datowanie: XIX w.

Sposób i data nabycia: dar Kazimiery i Andrzeja Zapałów, 2016 r.

Materiał, technika: skóra bydlęca, wyrób rymarski

Wymiary: szerokość 39 cm, wysokość 37 cm (z rączką), głębok

Nr inwentarzowy: DSŻ/PS/29

Opis:

Tornister, jaki możemy oglądać w dworku Ciekotach używany był uczniów XIX-wiecznych placówek oświatowych. Wielce prawdopodobne, że właśnie z takim młody Stefan Żeromski chadzał do szkół w Psarach i Kielcach.

Jak wspomina kustosz Kazimiera Zapałowa kilkuletnie poszukiwania takowego w antykwariatach, wśród znajomych, na giełdach staroci, a także na Allegro spełzły na niczym, podobnie jak próby zlecenia kaletnikom wykonania rańca indywidualnego. Bratowa Kazimiery Zapałowej, Małgorzata Stolarczyk wyszukała na strychu swojego warszawskiego domu stareńki, mocno sfatygowany tornister, który wymagał renowacji.

Tornister został wykonany ze skóry bydlęcej, bardzo ładnie wyprawionej (wg opisu kaletnika, który dokonał czyszczenia, odgrzybiania i farbowania, a także wykonał metalowy stelaż dla utrzymania kształtu ekspozycyjnego.

Wymiary: szerokość 39 cm, wysokość 37 cm (z rączką), głębokość 11 cm, kieszeń wierzchnia 28 x 17 cm, paski zapinające klapę i kieszeń 17 cm x 2,5 cm, paski do noszenia tornistra na plecach 66 cm x 2,3 cm (jeden zapięty na klamerkę, a drugi na haftkę)

Literatura:

Kazimiera Zapałowa: „Z Dworku Żeromskich (11)” : „Pokój Stefana” w „Kurierze Masłowskim” nr 6/2017 (121)