
W Polsce od dziś został wprowadzony stan epidemiczny. Trwają działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Warto zastosować się do apelu, by zostać w domu. Na ten czas polecamy zapoznanie się lub przypomnienie filmów, spektakli, programów i audycji poświęconych Stefanowi Żeromskiemu. Aby przejść do stron z programami wystarczy kliknać na ich tytuł.
„Dzieje grzechu” spektakl na podstawie powieści Stefana Żeromskiego
Dokonana przez Radosława Paczochę adaptacja powieści Stefana Żeromskiego. Rejestracja wyreżyserowanego przez Michała Kotańskiego spektaklu Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. W rolach głównych m.in. Magda Grąziowska, Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk. Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych.
Marzyciele. Żeromskiego szklane domy
Cykl dokumentalny realizowany przez TVP Kultura przybliżający widzom postaci Polaków, którzy podjęli walkę o wolność Ojczyzny. Odcinek poświęcony Stefanowi Żeromskiemu przybliża postać pisarza i pokazuje widzom miejsce związane z jego życiem m.in. Ciekoty, Kielce, Warszawę i Zakopane.
Stefan Żeromski. Skomplikowana prywatność "sumienia narodu"
Audycja Polskiego Radia. - Przywykło się traktować Żeromskiego jako człowieka surowego, poważnego, zasmuconego problemami, które dzielił ze swoimi rodakami. Rzeczywistość wyglądała inaczej - mówiła dr Katarzyna Sobolewska w audycji "Kultura w radiowej Jedynce".
Audycja Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok. Dlaczego "Przedwiośnie" ciągle jest aktualną lekturą, w której młodzi ludzie mogą znaleźć drogę do naśladowania? Czym Stefan Żeromski potrafi zaintrygować współczesnego człowieka?
Od Żeromskiego do dziś. Finezje literackie
Archiwalny cykl Polskiego Radia pochodzący z 1998 roku. Porównywana jest w nim sytuacja inteligencji w czasach Stefana Żeromskiego i obecnie. W kolejnych częściach przytaczane są również fragmenty tekstów publicystycznych Żeromskiego, w których analizuje on sytuację inteligencji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i porównuje ją z latami wcześniejszymi. Jego przemyślenia stanowią punkt wyjścia do analizy teraźniejszości. Do odsłuchania pięć odcinków.
Film dokumentalny Piotra Jaworskiego opowiada o powstaniu w październiku 1918 roku Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Kiedy to „w kurorcie pod Giewontem” w imieniu odradzającego się Państwa Polskiego powołano Radą Narodową, która oficjalnie przejęła władzę nad wojskiem, policją, urzędami w Zakopanem. Prezydentem, sprawującym swój urząd przez dwa tygodnie od 31 października do 16 listopada 1918r., został pisarz i społecznik Stefan Żeromski.