Piękne wieńce, żniwne potrawy serwowane rolnikom na polu, góralska biesiada z Kapelą Póki Co, tańce na dechach z Kapelą Adaśki, znane przeboje w wykonaniu Dominiki Kwiatkowskiej. To wszystko czeka na mieszkańców gminy Masłów oraz gości w czasie Dożynek Gminnych, które już w niedzielę 20 sierpnia odbędą się w amfiteatrze Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.
Dożynkowe świętowanie rozpocznie o godz. 13:50 kolorowy korowód, który ruszy sprzed dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Przemarsz poprowadzi Kapela Adaśki, a tuż za nimi przejdą poszczególne delegacje wieńcowe i goście. O godz. 14:00 odprawiona zostanie msza święta dożynkowa ze specjalną oprawą z udziałem Chóru Masłowianie. Tuż po niej zaplanowano obrzęd związany z przekazaniem chleba. Ośpiewaniem wieńca zgodnie z obrzędem zajmie się Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty.
Później już na scenie zaprezentują się artyści z Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.: Barczanki, Dąbrowianki, Brzezinianki, Kopcowianki, Lubrzanka, Nowe Masłowianki, Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. Obrzęd kiszenia kapusty w specjalnym zaprezentuje zespół Domaszowianie. Jak przystało na dożynki po części ludowej rozpoczną się koncerty. O godz. 19:00 zaśpiewa Dominika Kwiatkowska. Wokalistka zaprezentuje światowe przeboje, ale również swoje autorskie piosenki z gatunku pop/dance stworzone z producentem Tabbem, znanym ze współpracy z chórem Sound`n`Grace. Nie zabraknie przeboju „Kolo” znanego już z radiowej anteny. O godz. 20:00 sceną zawładnie góralska kapela Póki Co. To grupa młodych ludzi gwarantująca wybuchową mieszankę, energii, humoru i pasji do muzyki. Zabrzmią góralskie klasyczne przyśpiewki, ale również biesiadne klasyki. O godz. 21:00 rozpocznie się tradycyjna zabawa na dechach z Kapelą Adaśki, która na co dzień towarzyszy Zespołowi Pieśni i Tańca Ciekoty i znana jest publiczności z wykonywania zarówno świętokrzyskich oberków, ale też piosenek, które śpiewać i tańczyć będzie cała widownia.
Na wszystkich czekać będą strefa gastronomiczna, a w niej pyszne regionalne i żniwne potrawy, bezpłatna strefa dmuchańców dla dzieci, wystawa płodów rolnych.
Tradycyjnie już poznamy laureatów kulinarnego konkursu pod hasłem "m "Żniwna potrawa zanoszona żniwiarzom na pole". Konkurs adresowany jest do członków Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów działających na terenie gminy Masłów. Udział w konkursie biorą potrawy, które posiadają związek z regionem i są wyrobami wytworzonymi z wykorzystaniem w znacznej części surowców występujących na terenie gminy Masłów
Tematem konkursu jest tradycyjna potrawa żniwna zanoszona żniwiarzom na pole. Ważne jest również to, że podana ma zostać w takiej formie, jak bywała zanoszona prosto z kuchni na pole.
Wszystkie potrawy zgłoszone do konkursu oceni jury. Szczególną wagę przykładać będzie ono do: smaku i związku z regionem i tematem konkursu, oryginalnością i kreatywnością w przygotowaniu, podaniu i nazwaniu potrawy. Liczyć będzie się też estetyka, sposób serwowania i przedstawienia potrawy przed komisją.
Tradycyjnie już odbędzie się konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Za zadanie reprezentacje chętnych sołectw wykonają wieńce, które formą i użytym materiałem nawiązują do tradycji wieńców dożynkowych, występujących na terenie województwa świętokrzyskiego. Najpiękniejszy wieniec będzie reprezentował Gminę Masłów podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego. Publiczność pozna zdobywców tytułów Aktywny Rolnik z każdego z sołectw.