Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/users/maslow/public_html/szklanydom/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18
FW2018 plakat2 1
X Festiwal Wędrowania rozpoczęła Idyliada - Polska (opera ludowa) wg.pomysłu Krzysztofa Wrony w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Furmani” oraz Wielokulturowego Zespołu Ludowego „Wioha” z udziałem gościnnym Marszałka Woj. Świętokrzyskiego Adama Jarubasa (gitara, wokal) oraz Ryszarda Lateckiego – jednej z czołowych postaci polskiej sceny muzyki współczesnej (trąbka, harmonium ...) Zwieńczeniem spektaklu było całonocne wypalanie „dudeł” (pustych w środku pni lipowych) nad ciekockim stawem, u podnóża Łysicy.
 
 
Jak co roku zapraszamy na artystyczne wędrówki po Górach Swiętorzyskich w dniach 03.08. - 05.08.2018r.
Rozpoczynamy w Ciekotach na Żeromszczyźnie 03.08.2018 o godz. 17:00 koncert Kapeli Żempoł, a o godz.19:00 premiera niezwykłego widowiska Idyliada - Polska (opera ludowa) wg.pomysłu Krzysztofa Wrony  w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Furmani” oraz Wielokulturowego Zespołu Ludowego „Wioha” z udziałem gościnnym Marszałka Woj. Świętokrzyskiego Adama Jarubasa (gitara, wokal) oraz Ryszarda Lateckiego – jednej z czołowych postaci polskiej sceny muzyki współczesnej (trąbka, harmonium ...) Zwieńczeniem spektaklu jest obliczone na całą noc wypalanie „dudeł” (pustych w środku pni lipowych) nad ciekockim stawem, u podnóża Łysicy.

04.08.2018 zapraszamy do Kapkazów Szkoły Wrażliwości na grę terenową “Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi”  (bez względu na pogodę, dla dzieci i dorosłych)  Trasa wiedzie do Dzbanów stojących na łące, gdzie bije czysta, źródlana woda. Wędrowcy przechodzą przez ciekawe zakątki wsi Kapkazy, oglądają malownicze krajobrazy, poznają życie jej mieszkańców. Spotykają opowiadaczy historii, muzyków i śpiewaków, postaci z bajek i świętokrzyskich legend, które zapraszają do twórczej aktywności. Będzie można wykonywać różnorodne zadania i zdobywać nagrody, a przede wszystkim obcować z przyrodą i kulturą. Wieczorem koncerty w stodole: Gędzi Chór i Korniszony.

Jednocześnie 04.08 i 05.08. 2018 w godz.10:00 – 17:00 zapraszamy do gościnnych miejsc jakimi są Liberatorium otwarta pracownia książki autorskiej w Dąbrowie Dolnej, Izba Lniana w Gospodarstwie Agroturystycznym Na Górce we Wiączce, oraz Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach ze swoimi stałymi i czasowymi ekspozycjami we wnętrzach i w plenerze.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie “Odnowica”, Kapkazy Szkoła Wrażliwości i Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Bodzentyn i Samorządu Województwa Świętokrzyskiego .

Idyliada – Polska

opera ludowa
w wykonaniu
Zespołu Pieśni i Tańca „Furmani” oraz Wielokulturowego Zespołu Ludowego „Wioha” z udziałem gościnnym Marszałka Woj. Świętokrzyskiego Adama Jarubasa (gitara, wokal) oraz Ryszarda Lateckiego – jednej z czołowych postaci polskiej sceny muzyki współczesnej (trąbka, harmonium)

Krzysztof Wrona o widowisku:
„ ... Tradycja może być obrożą na szyi albo trampoliną, od której odbijemy się do słońca....” pisze Radosław Nowakowski w książce pt. Hasa Rapasa.
Połączenie muzyki ludowej z poetyckim jazzrockiem oraz eksperymentalna muzyką intuicyjną jest próbą „odbicia się do słońca” oraz odchodzenia od istniejących subkultur muzycznych w poszukiwaniu nowych form przeżywania – bez utraty żywego kontaktu z tradycją – nawet tą najodleglejszą.
Zwieńczeniem spektaklu jest obliczone na całą noc wypalanie „dudeł” (pustych w środku pni lipowych) nad ciekockim stawem, u podnóża Łysicy, jako przeniesienie pradawnego nie znanego dotąd rytuału zbioru nowoczesnej sztuki organicznej.
Widowisku towarzyszy muzyka zespołu „Gałązen” - poszukującego utraconej muzycznej polifonii przyrody.

Autorem pierwszej części opery pt. Idyliada jest Adam Ochwanowski. 
W części drugiej Krzysztof Wrona cytuje teksty Tadeusza Nowaka (Prom), Adama Ochwanowskiego (Ku pamięci), Asteniusza Cuprjaka (Mam serce z wody) oraz własne (Wesele, Demony, Polska pod lnianym niebem)

Gra terenowa ”Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi”  
(bez względu na pogodę, dla dzieci i dorosłych)  
Trasa wiedzie do Dzbanów stojących na łące, gdzie bije czysta, źródlana woda. Wędrowcy przechodzą przez ciekawe zakątki wsi Kapkazy, oglądają malownicze krajobrazy, poznają życie jej mieszkańców. Spotykają opowiadaczy historii, muzyków i śpiewaków, postaci z bajek i świętokrzyskich legend, które zapraszają do twórczej aktywności. Będzie można wykonywać różnorodne zadania i zdobywać nagrody, a przede wszystkim obcować z przyrodą i kulturą. Scenariusz gry opracowali Strażnicy Kapkazkiego Źródła – dzieci z okolicznych wsi: Zagórza, Zaskala, Wiączki i Wzdołu, które w ubiegłym roku uczestniczyły w proekologicznym projekcie Edukacji Kulturowej. W grze wezmą też udział zaproszeni do projektu artyści: zespół Echa, Daorientacja, Kamyk Studio, PAS (Polskie Alternatywne Społeczności).

 

Polecamy

r-zajecia-gr

r-questing_roll

Bilety wstępu

3 zł  bilet ulgowy grupowy*
4 zł bilet ulgowy indywidualny**
6 zł normalny

*grupy powyżej 15 osób
**4 zł – bilet ulgowy indywidualny

sprawdź ofertę edukacyjną ...

Godziny otwarcia

V-X

 

  • Poniedziałek: nieczynne 
  • Wtorek - Sobota: 1000-1700
  • Niedziela i święta: 1100-1700

 

XI-IV

 

  • Poniedziałek: nieczynne 
  • Wtorek - Sobota: 1000-1600

Facebook

Karta Dużej Rodziny

Miejsce Przyjazne Rowerzystom

MPR plakietka small

Kamerka na ławeczkę

webcam icon

You Tube

youtube