Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/users/maslow/public_html/szklanydom/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

8Po raz kolejny Masłów odwiedzili nasi węgierscy przyjaciele z partnerskiej gminy Bӧrcs. To już 14 lat współpracy pomiędzy oboma samorządami. Przypomnijmy, że umowa współpracy podpisana została jesienią 2004 roku przez ówczesnego wójta gminy Masłów † Włodzimierza Koronę. Mimo zmian na stanowisku wójta przyjaźń obu narodów przetrwała i trwa do dziś. A obecny wójt Tomasz Lato szczególnie ją pielęgnuję i kontynuuje to co zaczął jego poprzednik w 2004 roku.

Od środy 27 czerwca do niedzieli trwała wizyta węgierskiej grupy na masłowskiej ziemi. Tym razem odwiedzili nas przedstawiciele stowarzyszeń i tamtejszego koła gospodyń wiejskich z burmistrzem Robertem Ráczem oraz jego zastępcą Ambuszem Nagy na czele. Wszyscy brali udział w ostatniej drodze byłego wójta Włodzimierza Korony, z którym Węgrów łączyły nie tylko stosunki oficjalne, ale także przyjacielskie. Na ręce żony Teresy Korony burmistrz Robert Rácz wręczył pośmiertne honorowe obywatelstwo gminy Bӧrcs, nadane przez tamtejszą Radę dla Pana Włodzimierza Korony.

Nasi goście w czasie swojego pobytu mieli zapewnione mnóstwo atrakcji. W Warszawie między innymi zwiedzili Muzeum Historii Warszawy, gdzie gromadzone są zbiory pamiątek związanych z historią stolicy Polski. Wjechali windą na 30 piętro Pałacu Kultury skąd podziwiali panoramę miasta. Kolejny dzień to zwiedzanie najciekawszych miejsc w naszej gminie. Gościli w Margaretce Świętokrzyskiej, gdzie przyjęła ich i opowiedziała o historii powstania pensjonatu p. Krystyna Dąbrowska. Kolejnym punktem na mapie gminy był pomnik bł. Jana Pawła II wybudowany na cześć pobytu papieża na naszej ziemi. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dąbrowianki podjęły gości w swojej świetlicy własnoręcznie przygotowanym chlebem ze smalcem i ogórkiem, czym podbiły serca naszych gości. Burmistrz węgierskiej gminy był mile zaskoczony widząc zmiany jakie zaszły w Masłowie w ciągu jego dwuletniej nieobecności u nas.

Węgierska grupa poruszała się także po gminach ościennych. Zwiedziła Bazylikę mniejszą pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Jak podaje legenda relikwie te zostały podarowane łysogórskim benedyktynom przez Emeryka - węgierskiego królewicza. Natomiast w Osadzie Średniowiecznej cofnęli się o kilka stuleci i poddali się czarom i magii tego niezwykłego miejsca. Ostatnim punktem tego dnia była wizyta w Parku Rozrywki i Alei Miniatur w Krajnie. To miejsce szczególnie podobało się naszym przyjaciołom. Mogli tam zobaczyć ponad 50 budowli, najpiękniejszych miejsc z całego świata.

Oprócz zwiedzania naszego świętokrzyskiego terenu grupa węgierska spotkała się z Dziekanem dekanatu masłowskiego ks. Lucjanem Skolikiem, Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Brzezinek, które gościły na Węgrze w roku ubiegłym, a także z Barczankami, Zespołem Pieśni i Tańca Ciekoty oraz sołtysami i radnymi naszej gminy.

Podczas ostatniego dnia pobytu delegacja węgierska uczestniczyła w niedzielnej mszy świętej w kościele parafialnym w Masłowie, spotykając się po liturgii z ks. Piotrem Motyką proboszczem tamtejszej parafii. Żegnając się z naszą gminą Burmistrz Bӧrcs tradycyjnie zapraszał do siebie w kolejnym roku. Mamy nadzieję, że ta owocna współpraca naszych samorządów będzie trwała jeszcze długo i nigdy nie zaginie o co powinni dbać kolejni włodarze Masłowa.

Polecamy

r-zajecia-gr

r-questing_roll

Bilety wstępu

3 zł  bilet ulgowy grupowy*
4 zł bilet ulgowy indywidualny**
6 zł normalny

*grupy powyżej 15 osób
**4 zł – bilet ulgowy indywidualny

sprawdź ofertę edukacyjną ...

Godziny otwarcia

V-X

 

  • Poniedziałek: nieczynne 
  • Wtorek - Sobota: 1000-1700
  • Niedziela i święta: 1100-1700

 

XI-IV

 

  • Poniedziałek: nieczynne 
  • Wtorek - Sobota: 1000-1600

Facebook

Karta Dużej Rodziny

Miejsce Przyjazne Rowerzystom

MPR plakietka small

Kamerka na ławeczkę

webcam icon

You Tube

youtube