Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/users/maslow/public_html/szklanydom/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

warsztat Dom 3Okres ferii zimowych to czas odpoczynku od szkoły dla tych, którzy do niej uczęszczają , czas zimowego szaleństwa ( w tym roku zima pięknie dopisuje), czasem wyjazdów dalszych lub bliższych. Dla tych, którzy zostają w ferie w domach ferie wcale nie muszą być nudne. Można je spędzić w sposób kreatywny i inspirujący. Czasami wystarczy zajrzeć do ośrodka kultury i zapytać o to jakie zajęcia zaplanowano w tym czasie? W tym roku ferie w gminnych świetlicach i ?Szklanym Domu? przebiegły niezwykle intensywnie.

W ?Szklanym Domu? zaczęliśmy od dramy. Cykl trzech spotkań dla młodzieży w wieku 13 -15 lat w niezwykle dynamiczny i ciekawy sposób poprowadziła Pani Izabela Kaleta, certyfikowany trener dramy z Centrum Drama Way w Warszawie, na co dzień polonistka w Zespole Szkół w Woli Jachowej. Na zajęciach- choć były to warsztaty otwarte- pojawili się, przede wszystkim, aktualni i byli członkowie Teatru Kapitalnego, obyci ze sceną i aktorskimi wyzwaniami, przez co grupa bardzo sprawnie i lekko przechodziła kolejne stopnie dramowego wtajemniczenia

 

Tradycyjnie już Szklany Dom w Ciekotach stał się miejscem startu i zakończenia dla uczestników Rajdu Tropami Dzikich Zwierząt. W tym roku Rajd odbył się po raz V i jak zwykle zgromadził szeroką rzeszę tropicieli z najbliższego sąsiedztwa oraz dzieciaków z Kielc, dla których spacer pięknymi szlakami naszej gminy jest nie lada atrakcją. Rajd, jak co roku, poprowadzili pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zaś bardzo sympatyczną relację z niego nagrała Tv Kielce.

Nową feryjną inicjatywą Szklanego Domu był bal karnawałowy dla dzieci. Propozycja skierowana do najmłodszych, gdzie prócz wspaniałej zabawy w rytm dziecięcych piosenek w wykonaniu sympatycznej czarownicy spod Łysicy, chcieliśmy też zachęcić dzieci do działalności artystycznej. Z tego powodu podczas balu zaprezentował się działający przy centrum dziecięcy zespół tańca nowoczesnego Tup tup Dance.

Co zaś z tymi, którzy do szklanego Domu mieli nieco dalej?

W świetlicach gminnych odbywało się w tym czasie wiele zajęć dostosowanych do grupy wiekowej ich bywalców.

W Świetlicy w Dąbrowie dzieci brały udział w zabawach integracyjnych a także zajęciach plastycznych i manualnych , gdzie miały okazję wykazać się swoimi uzdolnieniami tworząc piękne maski karnawałowe. Dużą popularnością cieszyły się również zajęcia z origami. Nie zapominając o potrzebie promocji książki wśród najmłodszych, zorganizowany został ? Dzień baśni?. Po zapoznaniu z utworami H.Ch. Andersena dzieci rysowały ilustracje do wybranych baśni. Najwięcej radości przyniosły jednak zajęcia kulinarne, w czasie których dzieci zrobiły przepyszne kajmaki.

W świetlicy w Ciekotach, Barczy i Dolinie Marczakowej dzieci projektowały i wykonywały wielkoformatowe puzzle i proste zabawki: kolorowe bączki ,gniotki, ruchome papierowe pajacyki. Były też poranki z bajkami i zajęcia kulinarne.

W świetlicy w Wiśniówce i Domaszowicach odbyły się warsztaty filmowe, których uczestnicy podjęli ambitne wezwanie zrealizowania zdjęć do filmu w ciągu kilku warsztatowych spotkań. Dwie grupy i dwa różne pomysły na film.

W Domaszowicach realizowaliśmy króciutką etiudę fabularną, w której dzieci z Domaszowic (i jena mama) wystąpiły jako aktorzy. Na planie filmowym nie mogło zabraknąć i oczywiście operatora , w tej roli najstarszy uczestnik warsztatów -Mikołaj Rzędowski, reżysera i kierownika produkcji ? instruktorki ?Szklanego Domu? i kilkuosobowej grupy mam, które bardzo aktywnie brały udział we wszystkich działaniach związanych kulisami powstawania filmowego dzieła. Zajęcia odbywały się w sali ruchowej Samorządowego Żłobka ?Raj Maluszka? dzięki uprzejmości i przychylności Pani Dyrektor ? Małgorzaty Wolskiej- Długosz.

W Wiśniówce powstał film dokumentalny opowiadający o historii, ale też współczesności osiedla. W jego realizację zaangażowała się młodzież ? bywalcy osiedlowej świetlicy prowadzonej przez GoKiS. Sami wybrali temat filmu, aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu scenariusza,wcielili się w rolę operatorów, reżyserów i narratorów opowiadających o miejscu z którego pochodzą. Tutaj czas ferii minął bardzo intensywnie.

'Szmaragdowe miejsce' to tytuł czekającego właśnie na montaż filmu, ale jest to również tytuł piosenki, którą jeden z uczestników warsztatów- Jakub Surma- napisał i nagrał w masłowskim studiu B-ton w ramach filmowej przygody. W nagraniu Kuba ujawnił swój niewątpliwy talent. Utworu można posłuchać na facebook?owym profilu ?Szklanego Domu? do czego serdecznie zachęcamy...

W tym miejscu również gorące podziękowanie należ się Panu Dominikowi K.Rakoczemu  reżyserowi, dokumentaliście, twórcy cykli dokumentalnych i programów telewizyjnych? ale tez mieszkańcowi Masłowa , który zgodził się pierwszego dnia ferii poprowadzić warsztaty filmowe zarówno w Wiśniówce , jak i Domaszowicach. W czasie warsztatów, Panu Dominikowi udało się zainspirować dzieci i młodzież do działania, udzielić wielu cennych rad odnośnie realizacji filmu oraz stworzyć zarys scenariusza obu dzieł filmowych. Nie sposób przecenić wkład Pana Dominika w powodzenie obu filmowych projektów.

Oba filmy aktualnie czekają na montaż, po czym na pewno zostaną uroczyście zaprezentowane w Wiśniówce, Domaszowicach oraz udostępnione w internecie.

JK

Polecamy

r-zajecia-gr

r-questing_roll

Bilety wstępu

3 zł  bilet ulgowy grupowy*
4 zł bilet ulgowy indywidualny**
6 zł normalny

*grupy powyżej 15 osób
**4 zł – bilet ulgowy indywidualny

sprawdź ofertę edukacyjną ...

Godziny otwarcia

V-X

 

  • Poniedziałek: nieczynne 
  • Wtorek - Sobota: 1000-1700
  • Niedziela i święta: 1100-1700

 

XI-IV

 

  • Poniedziałek: nieczynne 
  • Wtorek - Sobota: 1000-1600

Facebook

Karta Dużej Rodziny

Miejsce Przyjazne Rowerzystom

MPR plakietka small

Kamerka na ławeczkę

webcam icon

You Tube

youtube