Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/users/maslow/public_html/szklanydom/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

plakat zeromski filmowo

LEGENDA reż. Krzysztof Kieślowski 1975

                scen. Barbara Wachowicz

Ekipa (na ekranie pojawia się sam Kieślowski przeprowadzający wywiady) wędruje po Kielecczyźnie poszukując śladów Stefana Żeromskiego, rozmawia z ludźmi, którzy pamiętają pisarza, słucha historii, które go inspirowały, rozmawia z uczniami Liceum w Chobrzanach, w których często bywał autor "Popiołów".
Mało znany film Krzysztofa Kieślowskiego, do roku 2008 uznawany za nieukończony (pierwsza emisja filmu miała miejsce w kwietniu 2008). Film miał być częścią cyklu "Ziemia Żeromskiego". Kieślowski rozpoczął też zdjęcia do drugiej części cyklu, zatytułowanej "Edukacja" (zachowały się materiały robocze do tego filmu), jednak prace nad nim zostały ostatecznie przerwane.

Film dokumentalny (21 min.)


RÓŻA reż. Józef Lejtes 1936

róża

Królestwo Polskie w 1905 r. jest terenem wielkiego zrywu narodowościowego przeciwko carskiemu ciemiężcy. Młody arystokrata Jan Czarowic, pseudonim "Lech", bierze aktywny udział w pracy agitacyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Na jednym ze spotkań z warszawskimi robotnikami zostaje postrzelony przez carskiego żandarma. Wraz z Danem, towarzyszem z partii oraz Anzelmem, robotnikiem, który zabił strzelającego do Jana żołnierza, wydostają się z pułapki i chronią się w podwarszawskiej wiosce w gospodarstwie Grzegorza. Po powrocie do zdrowia, Jan wraz z towarzyszami, wyrusza do Krakowa, gdzie tworzy się "Szkoła bojowa", wojskowa organizacja PPS-u. Po jednej ze zbrojnych akcji, w ręce carskiej policji wpada Anzelm. Niebawem rozpoczynają się aresztowania pozostałych członków organizacji...
Film w reżyserii Józefa Lejtesa. W rolach głównych: Irena Eichlerówna (Krystyna), Witold Zacharewicz (Jan Czarowic), Bogusław Samborski (Benedykt Czarowic), Kazimierz Junosza Stępowski (naczelnik urzędu śledczego), Michał Znicz (Anzelm)

Film fabularny (87 min.)


KRAJOBRAZY ŻEROMSKIEGO reż. Stanisław Grabowski 1974

                                             scen. Barbara Wachowicz i Stanisław Grabowski

Wędrówka z kamerą szlakiem miejsc związanych z młodością Żeromskiego.

Film dokumentalny (21 min)

WFO copy


 

SYZYFOWE PRACE reż. Paweł Komorowski 2000

syzyfowe prace

Lata 90-te XIX wieku w Królestwie Polskim to okres wzmożonej rusyfikacji. Marcin, syn szlachcica, daje się wciągnąć przez nauczycieli i dyrekcję gimnazjum w "naukową" działalność propagującą ideę panslawizmu - ukrytą formę rusyfikacji. Swoje zniewolenie dostrzega dopiero w atmosferze działań patriotycznych inspirowanych przez nowego kolegę, Bernarda Zygiera, wyrzuconego ze szkoły w Warszawie za działalność w konspiracyjnych kołach młodzieżowych. Swoistym kontrapunktem dla dziejów Borowicza jest historia drugiego bohatera powieści i filmu - Andrzeja Radka, chłopskiego syna, który z uporem zdobywa wiedzę. Zdarzenia, w których chłopcy wzajemnie sobie pomagają, stają się początkiem ich przyjaźni.
Film w reżyserii Pawła Komorowskiego jest kinową wersją serialu tv z 1998 roku (w napisach końcowych filmu pojawia się informacja: w filmie wykorzystano materiały filmowe z serialu telewizyjnego pt. "Syzyfowe prace"). W sierpniu 2000 w Łodzi (Park Poniatowskiego), Górach Świętokrzyskich i w okolicach Chęcin trwały zdjęcia do nowego zakończenia filmu. W rolach głównych wystąpili: Łukasz Garlicki (Marcin Borowicz), Bartek Kasprzykowski (Andrzej Radek), Franciszek Pieczka (Józef, służący Borowiczów), Andrzej Wichrowski (ojciec Marcina), Alicja Bachleda Curuś (Anna "Biruta" Stogowska).

Film fabularny (99 min.)


 

WIATR PRZEDWIOŚNIA reż Wojciech Maciejewski 1978

                                      scen. Barbara Wachowicz i Wojciech Maciejewski

Archiwalnym zdjęciom dokumentującym narodziny niepodległego państwa towarzyszą fragmenty prozy Stefana Żeromskiego zaczerpnięte z "Początku świata pracy" i "Przedwiośnia". Z wypowiedziami pisarza głoszącego ideę nowej Polski zderzone zostały głosy polemiczne ówczesnej prasy. Pamiątki, nagrania fonograficzne z wypowiedziami pisarza pochodzą z Archiwum Dokumentacji Mechanicznej.

Film dokumentalny (16 min.)

 WFO copy


PRZEDWIOŚNIE reż. Filip Bajon 2001

przedwiośnie 2

Akcja filmu rozpoczyna się w 1914 r. w Baku w Azerbejdżanie, największym zagłębiu naftowym przełomu wieków. W tym kosmopolitycznym mieście mieszka Cezary Baryka, syn Seweryna Baryki, polskiego inżyniera zatrudnionego w wielkiej kompanii naftowej. Czarek przyjaźni się z rówieśnikami z klasy, którzy obiecują sobie, że po skończeniu szkoły zostaną tu i będą pływać na tankowcach. Ale na razie korzystają ze swobody i cieszą się beztroskimi latami młodości, razem spędzają wolny czas i rozrabiają, narażając się dyrektorowi szkoły. Cezary Baryka przeżywa pierwszą miłość, nieśmiało wyznaje matce, że jest zakochany ślicznej Ormiance Aidzie. Tymczasem do Baku wkracza rewolucja. Giną przyjaciele i dziewczyna młodego Baryki, umiera matka. Za namową ojca chłopak wyjeżdża do Polski. Chłopak nie czuje się Polakiem, nie ma żadnych związków z ojczyzną rodziców. Zmienia jednak zdanie, gdy ojciec roztacza przed nim wspaniałą wizję Polski "szklanych domów", kraju powszechnej szczęśliwości i sprawiedliwości, ładu i porządku?
Film w reżyserii Filipa Bajona. W rolach głównych: Mateusz Damięcki (Cezary Baryka), Krystyna Janda (Jadwiga Barykowa, matka Cezarego), Janusz Gajos (Seweryn Baryka, ojciec Cezarego), Daniel Olbrychski (Szymon Gajowiec), Małgorzata Lewińska (Laura Kościeniecka, sąsiadka Wielosławskich, kochanka Baryki)

Film fabularny (139 min.)


ROK 1863 reż. Edward Puchalski 1922

Rok 1863

Trwa powstanie styczniowe. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne i rozległe rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, krewna właścicieli majątku, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większość chłopstwa, powstańcom. Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wcześniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie Salomei, sprawią jednak, że jego stan stopniowo się poprawia?
Film w reżyserii Edwarda Puchalskiego na podstawie powieści ?Wierna rzeka?. W rolach głównych Ryszard Sobiszewski (książę Józef Odrowąż), Maria Hryniewicz (Salomea Brynicka), Kazimierz Lasocki (Szczepan Podkurek, sługa Salomei), Antoni Bednarczyk (Rudecki), Helena Marcello-Palińska (Rudecka, kuzynka Salomei)

Film fabularny (111 min.) 


POPIOŁY reż. Andrzej Wajda 1965 

Popioły

Ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego. Akcja filmu rozpoczyna się latem 1798 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt wraca do Polski. Los styka go tu z młodym szlachcicem Rafałem Olbromskim (Daniel Olbrychski), który zostaje jego sekretarzem. Podróżując wraz z Gintułtem po kraju, Rafał wchodzi w kręgi masonerii. Nawiązuje tragiczny romans z żoną dostojnika loży, by wreszcie wspólnie z poznanym Krzysztofem Cedrą wstąpić do armii Napoleona.
Film w reżyserii Andrzeja Wajdy. W rolach głównych Daniel Olbrychski (Rafał Olbromski), Bogusław Kierc (Krzysztof Cedro), Piotr Wysocki (książę Jan Gintułt, protektor Olbromskiego), Beata Tyszkiewicz (Elżbieta Gintułtówna, siostra Jana), Pola Raksa (Helena de With, miłość Olbromskiego).

Film fabularny (226 min.)


 

SZLAKIEM BEZDOMNYCH reż. Tadeusz Junak 1978
                                       scen. Barbara Wachowicz i Tadeusz Junak

Próba ukazania twórczości Stefana Żeromskiego poprzez aktorską inscenizację wybranych fragmentów z dzieł pisarza.
Reżyseria Tadeusz Junak. Obsada aktorska: Barbara Dziekan (panienka we dworze - miłość Judyma), Jerzy Bączek, Zbigniew Bielski (urzędnik wykonujący chłostę ? Rozłucki)

Film dokumentalny (22 min.) 

WFO copy


 DOKTOR JUDYM reż. Włodzimierz Haupe 1975

doktor judym

Przełom XIX i XX wieku. Doktor Judym rezygnuje z możliwości kariery i wzbogacenia się w Warszawie. Podejmuje pracę na prowincji, w modnym kurorcie Cisy, gdzie ulega pokusom wygodnego życia. W Cisach przebywa także poznana w Paryżu guwernantka Joanna Podborska. Wkrótce ich znajomość przeradza się w miłość. Judym organizuje leczenie okolicznego chłopstwa, co powoduje ostry konflikt z zarządem uzdrowiska. Doktor musi opuścić Cisy, przenosi się do Zagłębia?
Reżyseria Włodzimierz Haupe. W rolach głównych: Jan Englert (Tomasz Judym), Anna Nehrebecka (Joanna Podborska), Jerzy Kamas (inżynier Korzecki), Henryk Bąk (Węglichowski, dyrektor sanatorium w Cisach)

Film fabularny (91 min.)


PAVONCELLO reż. Andrzej Żuławski 1967

pawoncello

Młoda, piękna Zinaida jest żoną bogatego i bardzo schorowanego starca Szczebieniewa. Znudzona jego towarzystwem, nawiązuje liczne romanse. Szczebieniew patrzy na to pobłażliwie, w nadziei, że chociaż w ten sposób doczeka się upragnionego potomka. Pewnego dnia Zinaida poznaje młodego skrzypka Ernesta Foscę, w którym się zakochuje...
Adaptacja opowiadania Stefana Żeromskiego uhonorowana wyróżnieniem Akademii Wiedzy i Sztuki Telewizyjnej w Los Angeles w 1968 roku. Film w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. W rolach głównych wystąpili: Stefan Friedmann (skrzypek Fosca), Mieczysław Milecki (Szczebieniew, mąż Zinaidy), Michał Pawlicki (Jemielianow, pracownik poselstwa rosyjskiego w Rzymie), Joanna Kasperska (Zinaida Pietrowna Szczebieniewa), Ewa Zdzieszyńska (pianistka w kinie "Apollo"), Janusz Kłosiński (dyrektor kina "Apollo"), Jerzy Zelnik (kolejny kochanek Zinaidy).

Film fabularny (27 min.)


 

DZIEJE GRZECHU reż. Walerian Borowczyk 1975

Dzieje grzechu

Akcja filmu rozgrywa się na przełomie wieków. Ewa Pobratyńska, młoda dziewczyna pochodząca ze zubożałej rodziny ziemiańskiej, pracuje w biurze kolejowym. Zarobione pieniądze oddaje rodzicom, którzy utrzymują się jedynie z wynajmowania pokojów sublokatorom. Właśnie między jednym z nich, Łukaszem Niepołomskim, a Ewą rodzi się miłość. Łukasz jest jednak żonaty, a jego starania o rozwód nie przynoszą efektów. Matka Ewy, przeczuwając zbliżającą się tragedię, nakłania Niepołomskiego, by wyjechał z miasta. Zakochana Ewa trafia jednak na jego ślad?

"Romans kolejowy", "powieść seksualna", "estetyczna katastrofa w dwóch tomach" - tak określano na początku wieku "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego. Drukowana na łamach warszawskiej "Nowej Gazety" - od września 1906 do lutego 1908 - powieść stała się skandalem literackim epoki. Filmowcy zainteresowali się nią już w roku 1911. Za przyzwoleniem pisarza pierwszej ekranizacji - oczywiście niemej - dokonał wówczas Antoni Bednarczyk i była to pierwsza w Polsce filmowa adaptacja literackiego utworu. W roku 1933 wersję dźwiękową zrealizował Henryk Szaro, film Waleriana Borowczyka jest więc już trzecią adaptacją powieści Żeromskiego i to adaptacją bardzo wierną. Film w reżyserii Waleriana Borowczyka. W rolach głównych: Grażyna Długołęcka (Ewa Pobratyńska), Jerzy Zelnik (Łukasz Niepołomski, Olgierd Łukaszewicz (Zygmunt Szczerbic), Roman Wilhelmi (bandyta Antoni Pochroń), Marek Walczewski (bandyta Płaza-Spławski)

Film fabularny (124 min.)


 

WIERNA RZEKA reż. Tadeusz Chmielewski 1983

wierna rzeka 2

Powstanie styczniowe. Z pobojowiska wyczołguje się ciężko ranny powstaniec książę Józef Odrowąż. Przegnany przez chłopów znajduje schronienie w zrujnowanym dworku, w którym żyje młoda szlachcianka Salomea Brynicka, córka rządcy majątku, również powstańca. Dziewczyną opiekuje się stary sługa Szczepan. Między młodymi rodzi się uczucie. Dwór rewidowany jest nieustannie przez kozaków. Do dworu przyjeżdża komisarz Rządu Narodowego, Hubert Olbromski wraz z adiutantem. Spór Odrowąża i Olbromskiego dotyczący słabości powstania ujawnia głębokie podziały i tragiczne osamotnienie walczących?

Film w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. W rolach głównych: Małgorzata Pieczyńska (Salomea Brynicka), Olgierd Łukaszewicz (książę Józef Odrowąż), Franciszek Pieczka (Szczepan), Maria Homerska (księżna), Henryk Bista (doktor Kulewski).

Film fabularny (137 min.)

Polecamy

r-zajecia-gr

r-questing_roll

Bilety wstępu

3 zł  bilet ulgowy grupowy*
4 zł bilet ulgowy indywidualny**
6 zł normalny

*grupy powyżej 15 osób
**4 zł – bilet ulgowy indywidualny

sprawdź ofertę edukacyjną ...

Godziny otwarcia

V-X

 

  • Poniedziałek: nieczynne 
  • Wtorek - Sobota: 1000-1700
  • Niedziela i święta: 1100-1700

 

XI-IV

 

  • Poniedziałek: nieczynne 
  • Wtorek - Sobota: 1000-1600

Facebook

Karta Dużej Rodziny

Miejsce Przyjazne Rowerzystom

MPR plakietka small

Kamerka na ławeczkę

webcam icon

You Tube

youtube